Podle dosavadních poznatků se dnešní psi vyvinuli z euroasijského vlka šedého. Lidé si je měli začít ochočovat před 15 000 až 40 000 lety. Autoři aktuální studie ale tvrdí, že způsob, jakým lidé domestikovali psy, dosud nebyl uspokojivě vysvětlen.

Mezinárodní skupina výzkumníků analyzovala krevní vzorky 318 psů v Egyptě, Ugandě a Namibii a měřila jejich genetické odlišnosti. Výsledky, které vědci publikovali v odborném časopise PNAS, ukázaly, že pestrost DNA afrických psů je srovnatelná se situací ve východní Asii. To je přivedlo na myšlenku, že proces domestikace psů nemusel začít ve východní Asii, jak se obecně tvrdí, nýbrž kdekoliv na euroasijském kontinentu, kde žili pohromadě lidé a vlci.

"Řekl bych, že závěry, které byly dříve vyvozovány, by mohly být unáhlené,“ řekl BBC vedoucí týmu Adam Boyko z Cornellovy univerzity. Upozornil i na to, že různorodost psí DNA ve východní Asii je hlavně odrazem absence šlechtěných plemen v této části světa, kde převažují spíše "pouliční směsi“, a nemusí nutně znamenat, že lidé začali s jejich domestikací právě tam.

Psi z afrických vesnic jsou pak potomky prvních domestikovaných psů, kteří se dostali do Afriky odkudkoli z Eurasie.

Faraónský pes nepochází z Afriky

Tým vědců analyzoval genetickou skladbu plemen, o nichž se uvádí, že jsou afrického původu, například saluki, rhodéského ridgebacka nebo faraónského psa. Data porovnal s neafrickými plemeny, jako jsou portorikánští pouliční psi nebo američtí voříšci bez rodokmenu. Nyní se získávají další vzorky z evropských a asijských psů od Portugalska až k Nové Guineji, aby se našla místa s výskytem nejrozmanitější psí DNA.

Všichni testovaní psi mají DNA vlka šedého, uvádí doktor Boyko s tím, že nechce zpochybňovat vlčí původ domácích psů. Výsledky testů ale ukázaly některá překvapivá zjištění.

Například DNA plemene saluki, neboli perského chrta, je velmi podobná nejen afghánskému chrtovi, ale také dnešním egyptským vesnickým psům. Stejně tak plemeno Basenji (konžský pes) je téměř identické se psy, kteří žijí ve vesnicích v Namibii či Ugandě.

Naproti tomu faraónský pes a rhodéský ridgeback navzdory svým názvům nemají téměř nic společného s jakýmkoliv domácím africkým plemenem. To naznačuje, že tito psi byli do Afriky zavlečeni později odjinud.